Türk Nöroloji Derneği “Beynine Sağlık!” Kampanyası: “Eline sağlık!” değil “Beynine sağlık!”
Prof. Dr. M. Akif Topçuoğlu
Türk Nöroloji Derneği Başkanı (2021-2023)

Türk Nöroloji Derneği nörolojik hastalıkların toplumsal bilinirlik ve farkındalığını yükseltmek amacı ile Dünya Nöroloji Federasyonu (WFN) faaliyeti olan 22 Temmuz 2022 Beyin Günü’nü de içeren on günü, “Beynine Sağlık Haftası” adıyla ulusal boyutta kampanyaya çevirmişti.

WFN’nin 2022 yılındaki dair ana teması “Beyin Sağlığı: Herkes İçin” olup, güzergâhın anahtar ilkeleri “Farkındalık”, “Önleme”, “Savunuculuk”, “Eğitim” ve “Erişim” idi. Bu kapsamda Türk Nöroloji Derneği Başkanı Prof. Dr. M. Akif Topçuoğlu ‘Beyin sağlığını korumak’, Demans ve Davranış Nörolojisi Çalışma Grubu Moderatörü Prof. Dr. Neşe Tuncer ‘Yaş aldıkça beyin sağlığı: Alzheimer hastalığı’; Genç Nörologlar Çalışma Grubu Moderatörü Dr. Öğretim Üyesi Armağan Uysal ‘Dünya Beyin Günü’; Nöroepidemiyoloji Çalışma Grubu Moderatörü Prof. Dr. Hikmet Yılmaz ‘Dünya Beyin Günü / Beyin Sağlığı Herkes İçin’; Başağrısı Çalışma Grubu Moderatörü Prof. Dr. Şebnem Bıçakçı ‘Beyin Sağlığı Herkes İçin: Başağrısı’; Uyku Tıbbı Çalışma Grubu Moderatörü Doç. Dr. Gülçin Benbir Şenel “22 Temmuz Dünya Beyin Günü’nde Beyin sağlığı: Herkes için” ve Hareket Bozuklukları Çalışma Grubu Moderatörü Prof. Dr. Dilek İnce Günal “Beyin Sağlığımız İçin Neler Yapabiliriz?” başlıkları ile bakış açılarını internet ortamlarımızda yayınladılar. "Beyin sağlığımızı korumak için 5 yöntem" filmi de bu kapsamda gösterildi.

Kampanya kapsamında görsel ve filmlerimiz Ankara, İstanbul, Eskişehir, İzmir, Antalya, Adana, Samsun ve gibi şehirlerin bilboardlarında ve dijital ekranlarında minimum 5 gün yer aldı.

Türk Nöroloji Derneği genel sekreteri Prof. Dr. Demet Özbabalık Adapınar’ın Eskişehir belediye başkanı Yılmaz Büyükerşen ile gerçekleştirdiği “Beyin sağlığını nasıl koruyor?” temalı söyleşi Hürriyet gazetesinde tam sayfa özel haber olarak yayınlandı ve büyük ses getirdi. [https://www.hurriyet.com.tr/gundem/yarin-dunya-beyin-gunu-85-yasindaki-yilmaz-buyukersenden-zamani-geriye-sarma-yollari-42104306]

Kampanya haftasında gerçekleştirilen röportaj ve haberler Diken, Habertürk, Sabah, Anadolu Ajansı ve Mynet gibi tıklanma oranları yüksek internet siteleri ile NTV Radyoda yayınlandı. Bu kampanyanın en az 15 milyon kişiye ulaştığı hesap edilmiştir.